ZDJĘCIA - MOJE ZLECENIA I DOKONANIA

Ela Gawin
Moja Autobiorafia
         
Jeszcze nie skończyłam pisać mojej autobiografii.  Tak właściwie jeszcze jej nie zaczęłam. Na razie nadal zbyt małó się dzieiej w moim życiu, żebym żuz mogłe je podsumowywać.
  Myślę, że jestem osobą o „aktywnej prawej półkuli mózgu” – moje talenty i pasje to nauki humanistyczne i środowisko artystyczne. Istnieje teoria, że osoby o aktywnej prawej półkuli mózgu wykazują talent właśnie w takich dziedzinach, też w psychologii, plastyce, sferach artystycznych itp. Natomiast osoby o aktywnej lewej półkuli mózgu interesują się i mają zdolności w dziedzinie nauk ścisłych, zawodach technicznych... Czasem, np. po wylewie lub chorobie jednej z półkul mózgu, człowiek musi się przestawić i korzysta z drugiej półkuli mózgu, która musi nagle stać się wiodąca, wtedy często następuje zmiana osobowości, zainteresowań i talentów... Uważam, że ta teoria ma sens...  Oglądałam o tym pragram na Discovery i czytałam.

Korzystanie z komputera, programów komputerowych, urządzeń elektrycznych, naprawa sprzętu agd i rtv, samochodu czy komputera, śledzenie nowinek naukowo - technicznych to dla mnie raczej problem - tylko konieczność.  Uczę się tego bo muszę. Ale pasją i obiektem zainteresowań jest dla mnie sfera humanistyczno – artystyczna.
Mówiąc szczerze czuję się trochę niezrealizowana, ponieważ zarzuciłam pisanie i naukę psychologii na rzecz pracy mojej firmy (agencja reklamowo – fotograficzna), która jest dla mnie bardziej pracą, zainteresowaniem  niż pasją.
Przez ostatnich 10 lat przeszłam trudną drogę nauki postrzegania świata poprzez obraz i symbole, nie poprzez sens, umysł, tak jak dotąd. Fotografia zainteresowała mnie jako filmoznawcę – w 1995 roku skończyłam studia Filmoznawcze – byłam Teoretykiem Filmu. Obraz filmowy to było dla mnie zjawisko analizowane na płaszczyźnie słów i sensu.
Film to ruchoma fotografia stąd tak łatwo przeszłam do fotografii. W latach 90-tych, gdy postanowiłam pracować jako fotograf - praktyk, musiałam od nowa nauczyć się patrzeć na kształt, bryłę i światło. Nie poprzez sens, ale jak na zjawisko samo w sobie. Artysta malarz i fotograf, patrząc na obraz czy zdjęcie, widzą, że jest piękne, ma grę kolorów, ciekawe światło, interesującą formę. To wywołuje w nich skojarzenia albo uczucia. Sens tworzy suę na końcu. Ja zawsze myślałam odwrotnie - najpierw o tym jakie emocje i znaczenie wywołuje we mnie dany obraz czy dzieło. A potem poziwiałam firmę.  Dla artystów sens jest czesto czymś drugorzędnym. Myślę, że artyści bardziej fascynują się formą, a potem nadają jej sens. Ja zawsze najpierw widziałam sens, a potem szukałam formy. I nagle musiałam zacząć patrzeć na świat przez formę. Dlatego moja fotografia czy działania artystyczne są bardziej użyteczne niż zjawiskowe. Lub mają przesłanie tekstowe a nie estetyczne.

Jako nastolatka i później, także teraz interesował mnie mechanizm osiągania sukcesu. Próbowałam sobie odpowiedzieć na pytanie: co chciałabym robić w życiu...

Teraz rozumiem, że moją największą pasją jest pisanie i analiza otaczającego świata i ludzi. Najbardziej interesuję się psychologią i filozofią praktyczną.
Cały czas zastanawiam się jaką drogą powinnam iść, jak osiągnąć swój indywidualny sukces. Analiza psychologii sukcesu, zasad marketinu i promocji doprowadziły mnie do punktu wyjścia. Okazuje się, że klucz do sukcesu, zadowolenia i szczęścia jest prosty – to uczciwość, konsekwencja, wytrwałość, umiejętność budowania w sobie dobrego humoru, nawet gdy czymś się martwimy. Był okres w życiu, ze uważałam, że życie to dżungla, i że trzeba na co dzień "walczyć jak w dżungli". Nie, tak nie jest. Gdy znajduję czas, żeby pomagać też innym, interesować się otaczającymi mnie ludźmi i światem okazuje się, że mam więcej czasu też dla siebie. Studiowanie psychologii praktycznej i zasad manipulacji też pozwoliło mi zrozumieć, że najprostszą i najbardziej skuteczną manipulacją jest prawdomówność i szczerość intencji.
Wierzę w to, że będę miała szczęście, że nastąpią nowe możliwości i że spotkam ciekawych ludzi – po to, żeby dalej się rozwijać i zwiększać mój dorobek. Żeby moje życie było pożyteczne... A także żeby móc po sobie coś pozostawić...

Chciałabym móc dopisać za jakiś czas do mojej autobiografii nowe dokonań...

Podaję dalej oficjalną notatkę na temat mojej pracy i osiagnięć... To przekrój przez działania i przdsięwzięcia w których brałam udział lub które wymyśliłam i poprowiadziłam.  Dzisiaj, redagując ten tekst uświadomiłam sobie, że wiele z tych działań nie robiłam dla pieniędzy, nie tylko dla satysfakcji, ale też po to by móc dzisiaj powiedzieć, chociażby sobie: to właśnie zrobiłam...


ZDJĘCIA - MOJE ZLECENIA I DOKONANIA

________________________________________________________________________________________________

Elżbieta Gawin
Informacje o działaniach zawodowych

Absolwentka Kierunku Polonistyki Wydziału Humanistycznego UJ w Krakowie (specjalność Filmoznawcza) .
Od 1995 r pracująca jako dziennikarz i krytyk literacko - filmowy, potem fotograf, specjalista ds. reklamy i grafik. Działania zawodowe rozpoczęła już w okresie studenckim ok. 1991 r.
– zajmując się realizacją filmów eksperymentalnych techniką video, pisaniem scenariuszy, artykułów, opowiadań i fotografowaniem.

Po studiach – do dzisiaj – pracuje na dwóch płaszczyznach:
1 jako dziennikarz – fotoreporter, krytyk filmowy, telewizyjny i teatralny i jako autor tekstów publicystycznych i literackich
2 w branży reklamy, promocji, fotografii i grafiki

W roku 1998 ukończyła staż dziennikarski w Telewizji Kraków (TVP Kraków), półroczna współpraca z Telewziją Krakowską zaowocowała kilkoma materiałami filmowymi. Jeden z newsów o losie kotów zimą, został wyemitowany przez Kronikę Krakowską (XII 1998). W tym okresie pracowała też jako korespondent Faktów TVN.

Po ukończeniu dodatkowej specjalizacji z zakresu reklamy, grafiki i fotografii w Studiu Fotografii i Reklamy "Panorama" założyła w 1997 roku własną firmę: Agencję Reklamowo – Fotograficzną i Bank Twarzy EG STUDIO” (nazwa od inicjałów). Ostatnio pracuje także jako specjalista do spraw promocji osób i firm. Szeroki zakres działalności jej firmy  – to odpowiedź na zapotrzebowanie ze strony klientów i wynik ciągłego rozwoju firmy, poszukiwań jej zespołu.

Na co dzień pracuje w zabytkowym wnętrzu 450-cio letniej kamienicy przy ul. Brackiej 15, w Krakowie – gdzie prowadzi Studio Fotografii Artystycznej i Użytkowej. Tu mieści się nasze studiu fotograficzne i biuro.
___________________________________________________________

ELA GAWIN NIEKTÓRE DOKONANIA I WYDARZENIA:
PISANIE, DZIENNIKARSTWO, FOTOREPORTAŻ, PUBLICYSTYKA, LITERATURA

* Publikacje w czasopismach i prasie oraz w internecie w latach 1995-2005:
Suplement, Przekrój, Dziennik Polski, Arkada, Jantar, „Kraków Non Stop” i inne
(artykuly pt. „Marylin Monroe – analiza psychologiczna jej wywiadów i wypowiedzi prasowych”, „Mechanizmy uzależnienia od hazardu”, wywiad z reżyserem Yoramem Grossem, wiele recenzji filmowych i recenzji książek, artykuł „Zamknięty krąg alkoholizmu” / wszystkie teksty do wglądu w archiwum autora / Pracowania dziennikarska „EG STUDIO”
* Prowadzenie i redakcja gazety internetowej „Kraków Non Stop” 1997-2000.
Publikacja wielu pojedynczych tekstów na łamach internetu.
* Aktualnie opracowuje tom własnych opowiadań oraz serię nowych artykułów z dziedziny psychologii prezentacji, zachowań itd.
* Praca nad książką „Psychologia szukania pracy...” Jak osiągnąć sukces. Zasady promocji. To spostrzeżenia ogólne o mechanizmach promocji, szczególnie autopromocji. Ale też wywiady i rozmowy ze znanymi ludźmi, którzy taki sukces osiągnęli.
* Rozpowszechnianie scenariuszy we współpracy z firmą „Crackfilm” 1999-2001 *
* Wiele innych. Więcej: patrz osobny link

PLANY DZIENNIKARSKIE I LITERACKIE:

- Przygotowuje się do kolejnych recenzji literatury popularno naukowej – z dziedziny psychologii zachowań
- Praca nad książką „Wspomnienia Yorama Grossa” / seria wywiadów i rozmów

EG STUDIO - WIZERUNEK - DOKONANIA: FOTOGRAFIA, REKLAMA, DZIAŁANIA ARTYSTYCZNE:
*  Praca nad rzecz pomocy i promocji osób szukajacych pracy. Bank Twarzy EG STUDIO to archiwum zdjęć o danych osobowych ok. 2000 osób, które fotografujemy i szkolimy. Wielu z nich udzielamy pomocy w zakresie doradztwa szukania pracy, udostęoniania adresów agencji oferujacych pracę. Pośredniczymy w zatrudnianiu - kirrowanie do filmów, teatru, telewizji, reklam, fotografii
* Działania artystyczne, wystawy, organizacja czasu młodzieży
* Promowanie polskiej kultury, miast i społeczeństwa
* Stworzenie bazy Banku Fotografii - kilka tysiecy zdjeć do sprzedaży, oróznej tematyce i formie. Wykonujem i skupujemy zdjęcia głównie dotuczące polskich miast, krajobrazów i ludzi

ORGANIZACJA IMPREZ I DZIAŁANIA:
* Bal Modelek „Squad” 2001

* Bal Modelek i Wystawa Fotografii - Bank Twarzy EG STUDIO” Klub „Strefa” Rynek Główny * Happeningi „Jak szukać pracy”/ uliczne happeningi w Krakowie, z udziałem modeli i staytystów Banku Twarzy

DZIAŁANIA REKLAMOWE i USŁUGI FOTOGRAFICZNE EG STUDIO:
* Agencja od lat zajmuje się przede wszystkim kompleksową reklamą samej siebie
* Reklama firmy Grywań www.grywan.com
* Reklama firmy Roban www.roban.pl
*  Reklama kluby "Show Time" Kraków
* Reklama produktu Mavit
* Reklama laboratorium cyfrwego Sonar, Kraków  www.sonar.com.pl
* Organizacja zdjęć reklamowych dla Laboratorium Cyfrowego Foto As, Kraków, pozują: J. Wala i A. Hasan
* Zdjęcia reklamowe dla sklepu "Fama", pozują: J. Wala, R. Nowicka, A. Młynarska i in.
* Udział w prmocji firmy Renault
* Praca przy Benefisach Teatru Stu
* Wspólpraca z serialem W11, TVN
* Reklama Studia Fotografuicznego Panorama www.studiopanorama.biz
* Reklama i obsługa fotograficzna dziesiątek innych firm.
Więcej: patrz osobny link.
* Sesje zdjęciowe i reklama setek prywatnych klientów / fotografia dla modeli, wykonywanie portfolio, zdjęć reklamowych, okolicznościowych, do dokumentów itp.

PLANY ARTYSTYCZNE:
- Praca nad nową wystawą fotograficzną – Twarze Krakowian / impreza na rzecz społeczności krakowskiej/
- Inne

ELA GAWIN ZAINTERESOWANIA, HOBBY:
* psychologia
* film, telewizja, media
* polityka, socjologia
* podróże
* medycyna, dietetyka

ELA GAWIN FOTOMODELKA, STATYSTKA, „AKTORKA”, TANCERKA, WOKALISTKA:
* Statystowanie w filmach i serialach (m.in. „Lista Schindlera”. „Przygody dobrego wojaka Szwejka”
* Udział w spektaklach teatralnych (m.in. Benefis Ksymeny Zaniewskiej, Teatr Stu, reliz. K. Jasiński / transmisja telewizyjna (udział własny i zatrudnienie 4 modelek z jej Banku Twarzy), Benefis prof. Krawczuka – udział własny i zatrudnienie 4 modelek z Banku Twarzy
* Udział w programach telewizyjnych (m.in. „Rozmowy w Toku”, „Ciao Darvin”)
* Udział w happenigach i działaniach artystycznych / około 30 inicjatyw.
Np. happeningi artystyczne malarza Maciej Wiznera, Kraków (2000 Pałac w Pezegorzałach. Kawiarnia Ratuszowa 2001)
* Prezentacja zdjęć na wystawach fotograficznych fotografów, którym pozowała / m.in. Olek Matczewski, Klub Pod Gruszką 1999, Bogdan Zimowski, wystawy fotografii 1998, 2001, 2003
* Wystawy rzeźby
* Udział w sesjach fotograficznych / w latach 1990-2005 pozowała ok. 500 fotografom do zdjęć/ do publikacji, dla potrzeb artystycznych, komercyjnych i reklamy firm. Niektórzy z nich to: Jerzy Kośnik Bigdan Zimowski, Ryszard Bobek, Marek Pabis, Marek Norek, Krzysz
* Realizacje filmowe / praca z reżyserami i operatorami: Jerzy Ridan, Grzegorz Kwinta, Krzysztof Janik, Marcin Kuboń, Marek Norek, Krzystof Galas (nagrdoda dla Twórcy Niezależnego 1005), Grzegorz Kupiec (realizator wizji TVN) i inni
* Udział w reklamie telewizyjnej TV POLSAT / lipiec 2005. Zapowiedź filmu Titanic
* Udzał w reklamie telewizyjnej, MK Cafe, z Elzbietą Zajacówną
* Wiele innych
* Więcej: patrz osobny link